Wiosenne porządki w kotłowni – o czym należy pamiętać?
Każdy posiadacz kotła na ekogroszek wie, że wiosna to nie tylko koniec sezonu grzewczego, ale też czas, w którym należy zadbać o porządki w kotłowni. O czym pamiętać, mając na uwadze, że w wielu domach pracuje ona przez cały rok? Jak zadbać o instalację grzewczą i przechowywany opał?
Bezpieczeństwo to podstawa, czyli o porządku słów kilka
Na wstępie warto podkreślić, że o porządek w kotłowni powinniśmy dbać przez cały rok. Większość kotłów na paliwo stałe (ekogroszek) pracuje non-stop, zasilając w okresie zimowym instalację C.O. i C.W.U., a w okresie letnim jedynie układ C.W.U. To oznacza, że do naszego zasobnika wrzucamy węgiel przez cały czas, zwiększając w ten sposób podaż pyłu. Jego regularne usuwanie pozwala nie tylko zachować w miarę stosowną estetykę, ale też zmniejsza ryzyko wybuchu.
ABC czyszczenia kotłowni i instalacji grzewczej
Czyszcząc kotłownię, pamiętajmy o dwóch podstawowych zasadach:
- pył usuwamy od góry, do dołu,
- najpierw czyścimy wszystko na sucho, a potem na mokro.
Nie możemy też zapominać o wentylacji. Gdy kotłownia jest czyszczona, w powietrzu utrzymują się cząstki węgla i spalin. Ich szybkie odprowadzenie jest kluczowe dla naszego zdrowia.
Z pyłu oczyszczamy ściany, piec, rury (instalację C.O. i C.W.U.), piec, zasobnik na ekogroszek, silnik odpowiedzialny za wprowadzenie w ruch ślimaka podajnika, a także komputer sterujący. Ten ostatni należy regularnie oczyszczać ze względu na ryzyko przenikania pyłu poprzez ścianki do wnętrza urządzenia.
Należy również pamiętać o dokładnym oczyszczeniu zbiornika C.W.U., na którym bardzo często osadza się pył węglowy. Jeśli zasobnik jest usytuowany przy ścianie, warto również oczyścić przestrzeń pomiędzy nim a ścianą.
Przeglądy kominiarskie
Kluczowym dla prawidłowego funkcjonowania kotłowni jest przegląd instalacji kominowej i wentylacyjnej. Właściciel (lub administrator/zarządca) budynku zleca jego wykonanie kominiarzowi. W trakcie wykonywania badania stanu technicznego przewodów kominowo-wentylacyjnych kominiarz:
- sprawdza stan techniczny komina pod kątem ewentualnych nieszczelności,
- sprawdza drożność przewodu wentylacyjnego i kominowego,
- sporządza protokół, w którym zamieszczone są zalecenia dotyczące eksploatacji komina.
Jeśli posiadamy kocioł grzewczy na ekogroszek, to zgodnie z nowymi przepisami przegląd powinniśmy przeprowadzać cztery razy w roku. Zakończenie sezonu grzewczego to idealny moment na tego typu prace.
Wiosenne porządki a kocioł grzewczy — o czym pamiętać?
Każdy, kto posiada kocioł na ekogroszek, wie, że w ramach tzw. wiosennych porządków warto zadbać nie tylko o ogólny porządek, ale też o prawidłowe działanie najważniejszych komponentów kotła i całego systemu C.O. i C.W.U.
Stan techniczny ślimaka i paleniska
Na samym początku należy sprawdzić stan techniczny ślimaka, czyli elementu, który ulega bodaj najszybszemu zużyciu. Standardowo ślimaki wymienia się mniej więcej co 6 – 7 lat. Jeśli jego zęby są mocno zniszczone, silnik napędzający motoreduktor podajnika może ulec przegrzaniu, co w konsekwencji doprowadzi do jego zniszczenia.
Warto też zwrócić uwagę na stan paleniska. Na wiosnę warto wygasić kocioł na dobę, aby sprawdzić, czy do popielnika nie spływa woda. Nawet niewielkie wycieki warto uszczelnić, gdyż w przeciwnym razie kolejny sezon grzewczy będzie dla kotła ostatnim.
Ustawienie pracy kotła
Wreszcie trzeba też zwracać uwagę na nastawy pracy kotła. W tym celu należy przejść na tryb letni (w zasadzie każdy sterownik kotła ma taką funkcję), dzięki czemu ciepło będzie przekierowywane wyłącznie do instalacji C.W.U. Oczywiście przełoży się to na większą podaż ciepła (przy standardowych nastawach), wobec czego należy je obniżyć. Chodzi o to, aby zmniejszać ilość podawanego paliwa i obniżyć temperaturę zadaną, która w porze letniej powinna utrzymywać się na poziomie 40 – 45 stopni Celsjusza. Warto też przygotować się na awaryjny „wyrzut” wody z kotła do instalacji. Ma on miejsce wtedy, gdy piec osiąga zbyt wysoką temperaturę i nie nadąża jej odprowadzać przez instalację C.W.U. Jeśli do niego dojdzie, podaż węgla należy stopniowo zmniejszyć. Niestety, jeśli moc kotła jest zbyt wysoka dla konkretnego budynku, to takie sytuacje mogą się zdarzać nawet przy minimalnej podaży paliwa. Pamiętajmy, że kocioł na ekogroszek ma dość dużą bezwładność cieplną, w związku z czym dostosowanie jego parametrów pracy do trybu letniego może zająć trochę czasu.
Dlaczego wiosenne porządki w kotłowni to podstawa?
Wiosenne porządki w kotłowni są konieczne nie tylko ze względów bezpieczeństwa. Rzetelny przegląd poszczególnych części oraz nastaw kotła pozwoli:
- znacząco ograniczyć zużycie paliwa i to nawet do maksimum kilkunastu kilogramów ekogroszku w ciągu doby,
- bezproblemowo rozpocząć pracę w ramach kolejnego sezonu grzewczego,
- uniknąć awarii w porze zimowej.
Poza tym każdy ceni sobie porządek i pewność, że kocioł zasilany przez ekogroszek będzie w nadchodzącym sezonie pracował bezproblemowo.
Porządki z opałem — o czym pamiętać?
Okres wiosenny to czas, kiedy warto również przemyśleć kwestię opału. Najlepiej, jeśli do tego czasu pozbyliśmy się opału o wyższej wartości energetycznej (nawet do 29 MJ/kg). Prawie każda kotłownia dysponuje przestrzenią, która pozwoli zagospodarować opał na sezon letni. Dlatego warto zainwestować w tańszy opał o niższej wartości energetycznej. Dzięki temu możemy zaoszczędzić w skali roku nawet kilkaset złotych.
Jeśli kupujemy ekogroszek w workach, to warto każdy z nich przedziurawić czymś ostrym. Dzięki temu spadnie ryzyko nadmiernego zawilgocenia opału.
Reasumując, wiosenne porządki w kotłowni to czystość, drożny komin oraz kanał wentylacyjny, a także zapas opału i przede wszystkim sprawny kocioł centralnego ogrzewania.