Niewłaściwe ogrzewanie domu może mieć różne przyczyny. Czasem bywa to nieefektywna instalacja, czy przestarzałe źródło ciepła lub kwestie związane z izolacją budynku, a nie samym układem ogrzewania. Zdarza się również, że problemem są finanse.
Aby przeciwdziałać skutkom niewłaściwego ogrzewania, najpierw należy zidentyfikować przyczyny takiego stanu rzeczy. W przeciwnym razie może się okazać, że skutki wychłodzenia budynku mogą nas sporo kosztować.
Ciepło a zdrowie
Zanim omówimy skutki niewłaściwego ogrzewania domu w kontekście samej nieruchomości, to warto wspomnieć, jak bardzo ważne jest stworzenie optymalnych warunków funkcjonowania domowników. Komfort cieplny jest w niezwykle istotnym czynnikiem, mającym wpływ na jakość życia i zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
Odpowiednie ogrzewanie pozwala stworzyć przyjazną atmosferę i poczucie bezpieczeństwa. Kiedy w domu panuje zbyt niska temperatura, to narażeni jesteśmy na przeziębienia i choroby układu kostno-stawowego. Co więcej, życie w skrajnym chłodzie spowalnia również procesy myślowe i powoduje dekoncentrację, ponieważ ludzki organizm zaprogramowany jest tak, by w pierwszej kolejności przetrwać, zapewniając funkcje życiowe kluczowych organów, a emocje i racjonalne myślenie schodzą na dalszy plan.
Dla bezpieczeństwa swojego i najbliższych, warto zatem zoptymalizować rozwiązania systemu grzewczego w naszej nieruchomości, bo o ile skutki dla domu są odwracalne przy odrobinie pracy i poniesieniu dodatkowych nakładów finansowych, to „naprawa” zdrowia może być bardziej skomplikowana.
Dlaczego ogrzewanie domu jest ważne? Przesłanki techniczne
O właściwym ogrzewaniu domu możemy mówić z perspektywy osoby, która już posiada bądź jest użytkownikiem nieruchomości wyposażonej w źródło ciepła lub osoby bądź inwestora, który jest dopiero na etapie projektu czy budowy domu, który zostanie wyposażony w kocioł i system grzewczy.
W pierwszym przypadku należy przeanalizować, z czego wynika nieefektywność dotychczasowego postępowania i zidentyfikować słabe punkty: problemem może być źródło ciepła, niewystarczająca izolacja ścian, nieszczelność drzwi czy okien lub niska kaloryczność stosowanego paliwa, w przypadku której ilość spalonego surowca nie przekłada się wymiernie na osiągnięcie pożądanej temperatury we wnętrzach.
W przypadku osób, które dopiero będą wybierać źródło ciepła i parametry systemu ogrzewania do domu, warto uświadomić sobie, że skutki nieprzemyślanego wyboru urządzenia grzewczego mogą być różne: począwszy od wysokich kosztów utrzymania, przez niedogrzanie lub (rzadziej spotykane) przegrzanie pomieszczeń, uciążliwe zaopatrywanie w paliwo i późniejsze użytkowanie instalacji, czy też jej częste awarie. Warto więc poświęcić trochę czasu i wybrać optymalne rozwiązania.
Wilgoć w domu
Jedną z najczęstszych konsekwencji niewłaściwego ogrzewania domu bez względu na przyczynę problemu, jest wilgoć, która przejawia się wykwitami chorobotwórczych grzybów i pleśni. Drobnoustroje przedostają się do ludzkiego organizmu przez układ oddechowy i są szczególnie niebezpieczne dla osób cierpiących na różnego rodzaju alergie wziewne.
Poza skutkami zdrowotnymi, grzyby i pleśnie rujnują estetykę pomieszczenia, tworząc na ścianach czarno-zielony nalot. Miejscami najbardziej narażonymi na jej pojawienie są narożne części budynku. Grzyb i pleśń są niezwykle trudne do usunięcia i może zdarzyć się, że ich niwelacja będzie wymagała gruntownego remontu, z kuciem tynków włącznie. Problem ten może dotyczyć zarówno ścian wewnętrznych, jak i elewacji zewnętrznej.
Aby ograniczyć rozwój tego rodzaju drobnoustrojów, należy nie tylko dogrzewać dom, ale i odpowiednio wentylować. Zbyt szczelne drzwi i okna również mogą zaszkodzić, jeśli nie dysponujemy właściwym systemem wentylacji lub odpowiednio często nie wietrzymy pomieszczeń.
Niska temperatura ma również wpływ na trwałość elementów domowej infrastruktury. Niskie temperatury powodują kurczenie i kruszenie się niektórych materiałów budowlanych. Wilgoć przyczynia się np. do rdzewienia prętów zbrojeniowych, w konsekwencji czego, konstrukcje betonowe mogą ulegać szybszej degradacji i kruszeniu.
Koszty ogrzewania domu
Skutkiem niewłaściwego ogrzewania mogą być też wyższe koszty utrzymania domu. Często wynika to ze złego doboru paliwa. Stosując odpowiedni opał, możemy ograniczyć rachunki. Wybierając paliwo stałe, warto zaopatrzyć się w wydajny ekogroszek, który oprócz ciepła, pomaga zapewnić długą i bezawaryjną pracę kotła.
Warto rozważyć również wymianę samego źródła ciepła na bardziej ekonomiczne i ekologiczne. Choć to kosztowna inwestycja, to z uwagi na obowiązujące programy rządowe, właściciele nieruchomości mogą korzystać z różnego rodzaju dopłat do takiego przedsięwzięcia.