Urządzając dom, należy podjąć bardzo ważną decyzję dotyczącą sposobu jego ogrzania. Aktualnie popularnym i chętnie wybieranym źródłem ciepła jest piec na ekogroszek. Aby jednak prawidłowo spalać ten opał, należy zadbać o jego wysoką jakość oraz właściwie skonfigurować kocioł.
Jak ustawić kocioł na ekogroszek?
Poprzez prawidłowe ustawienie parametrów pieca możemy zadbać o długą żywotność sprzętu, jak i uniknąć ewentualnych strat paliwa. Właściwa konfiguracja kotła na ekogroszek pozwoli nam także zachować optymalną temperaturę w każdym pomieszczeniu mieszkalnym. Punktem wyjścia są oczywiście ustawienia fabryczne, które należy zmienić, biorąc pod uwagę, takie czynniki jak: rodzaj i praca urządzenia, parametry opału, wymagania użytkownika. Ustawiając kocioł, trzeba przyjrzeć się takim kwestiom jak:
Czas przerwy podawania opału
Prawidłowe spalanie ekogroszku zależy w dużej mierze od czasu przerwy w podawaniu opału. To jedno z kluczowych ustawień każdego pieca na ekogroszek. Dzięki temu ustawieniu jesteśmy w stanie kontrolować czas przerwy podawania opału, której standardowa wartość wynosi ok. 40 sekund. Biorąc pod uwagę swoje własne obserwacje i zalecenia producenta, wartość tą można dowolnie skorygować.
Czas podawania opału
W każdym urządzeniu trzeba też wyregulować czas podawania opału. Parametr ten ma duży wpływ na wydajność kotła. W tym wypadku także można przyjąć wartość standardową, czyli podawanie opału co 5 sekund. Co ważne, czas podawania opału oddziałuje na parametr dotyczący przerw w podawaniu ekogroszku, a więc również na ilość jego spalania.
Moc nadmuchu
Istotną wartością, o której należy pamiętać, jest też sama moc nadmuchu. To od niej zależy praca urządzenia oraz całkowite użytkowanie kotła na ekogroszek. Moc nadmuchu jest bez znaczenia dla mocy kotła, aczkolwiek ma znaczenie dla wydajności opału. Słaba moc nadmuchu utrudni spalanie ekogroszku, przez zbyt małą ilość tlenu. Zbyt silny nadmuch skutkuje natomiast zwiększonym zużyciem opału, jak i zmniejszeniem efektywności ogrzewania. Ciepło generowane z pieca nie ogrzeje budynku, a pozostanie w kominie dymowym, co może doprowadzić do zaburzonej pracy paleniska.
Warto dodać, że kotły na ekogroszek działają w sposób prawidłowy w temperaturze w przedziale 50-70°C
Kiedy zmienić parametry kotła CO?
Istnieją pewne sygnały, które wskazują na to, że kocioł na ekogroszek wymaga konfiguracji. Zalicza się do nich takie zjawiska jak:
- spieki i niedopalony węgiel obserwowany w popielniku,
- wydzielający się z kosza dym,
- nagrzana rura podająca węgiel,
- nierównomierne spalanie ekogroszku,
- zbyt słaby albo za mocny ogień w palenisku dla 5- klasy kotła na ekogroszek,
- nieodpowiednia temperatura wewnątrz pomieszczeń.
W powyższych sytuacjach, aby poprawić spalanie ekogroszku, należy dokonać powtórnej konfiguracji kotła. Czynność tą należy wykonać, biorąc pod uwagę powierzchnię użytkową, wartości opałowe ekogroszku, czy ocieplenie budynku. Niezbędne jest też zadbanie o czystość wszystkich elementów pieca.
Jak przygotować kocioł przed rozpaleniem ekogroszku?
Przed przystąpieniem do rozpalenia paliwa, należy sprawdzić to, czy cały sprzęt oraz przewody są pozbawione zanieczyszczeń. Należy zweryfikować stan kanałów powietrznych, kominów dymowych oraz kanałów termicznych kotła. Aby ogrzewanie ekogroszkiem było efektywne i bezpieczne, urządzenie musi być w pełni sprawne i bez zabrudzeń. Ważna jest nie tylko drożność kanałów, ale także prawidłowa praca podajnika. Jeśli ruszt jest zniszczony, należy wymienić go na nowy. Palenisko należy dokładnie oczyścić z popiołu. Skrupulatne przygotowanie pieca przed rozpaleniem opału ma ogromne znaczenie, dla jego sprawnej i wydajnej pracy.
Efektywne rozpalanie pieca na ekogroszek
Kocioł na ekogroszek można szybko i sprawnie rozpalić, a wystarczy tylko kierować się poniższymi 7 punktami.
- Sprawdzamy stan opału. Ekogroszek powinien być suchy, ponieważ mokry opał jest trudny w rozpaleniu, ponadto powoduje osadzanie się pary wodnej w przewodzie kominowym. Duża zawartość wody może nawet być przyczyną usterki pieca.
- Programujemy moc wentylatora oraz wpuszczenie danej ilości powietrza do komory pieca.
- Umieszczamy odpowiednią ilość ekogroszku w podajniku.
- Włączamy tryb pracy ręcznej.
- Otwieramy drzwiczki pieca, po czym układamy podpałkę na ekogroszek. Może być to drewno, wiórki czy podpałka do grilla.
- Podpalamy podpałkę i włączamy tryb automatyczny.
- Wybieramy optymalne ustawienia.
Innym sposobem jest zrobienie małego wgłębienia w kopczyku węgla i umieszczenie w nim rozpałki, po czym przysypanie pelletem. Rozpałka powinna zapalić się silnym płomieniem, po czym zapali się pellet, a na końcu ekogroszek. Wystarczy do tego niewielki nadmuch, który zwiększymy, kiedy płomienie wypełnią już całe palenisko.
Zasady bezpiecznego spalania ekogroszku
Aby spalanie ekogroszku przebiegało w sposób bezpieczny, należy pamiętać o pewnych kwestiach. Po pierwsze, ważna jest sama instalacja kotła CO. Kocioł musi znaleźć się w miejscu, które pozwala na łatwy dostęp, bezpieczną obsługę i jego regularną konserwację. Piec powinien być usytuowany na niepalnej podstawie i z daleka od łatwopalnych materiałów i substancji. Na bezpieczne użytkowanie kotła grzewczego wpływa też prawidłowa regulacja sterownika kotła oraz systematyczne oczyszczanie pieca i przewodów kominowych. Niezbędne są też obowiązkowe przeglądy kominiarskie i dbanie o dobrą wentylację w kotłowni. Uchylenie na stałe kanału nawiewnego ochroni użytkowników przed wydobywaniem się z pieca zabójczego czadu. Trzeba też pamiętać o tym, jak istotne są okresowe przeglądy serwisowe urządzenia.
Jak uniknąć gaśnięcia pieca na ekogroszek?
Częstym problemem użytkowników pieców na ekogroszek jest ich gaśnięcie. Takich przykrych sytuacji można jednak w łatwy sposób uniknąć. W tym celu należy odpowiednio ustawić urządzenie i pamiętać o jego konserwacji. Zbyt duża lub zbyt mała ilość paliwa obecnego w komorze spalania zaburza proces spalania, co często prowadzi do przygasania paleniska, a nawet jego całkowitego wygaszenia.
Trzeba też zadbać o odpowiednie warunki panujące w kotłowni oraz dopływ świeżego powietrza. Aby piec nie gasł, warto sięgać po wysokiej jakości paliwo o bardzo dobrych parametrach. Ekogroszek zbyt mokry może skutkować notorycznym gaśnięciem kotła.
W przypadku stosowania dobrej jakości ekogroszku jego spalanie nie powinno sprawiać użytkownikowi najmniejszych problemów. Wystarczy pamiętać o właściwym ustawieniu urządzenia, jego czyszczeniu i konserwacji.