Zmiany w przepisach prawa, czyli dlaczego groszek zastąpił ekogroszek
1 grudnia 2024 r. w życie weszły pierwsze zapisy odnośnie do nowych norm jakościowych dla paliw stałych. Po kilku miesiącach dyskusji Ministerstwo Klimatu i Środowiska ustaliło ostateczną wersję rozporządzenia w tej sprawie. Najistotniejszą, chociaż równocześnie niewielką zmianą, jest zupełnie nowe nazewnictwo dla jednego z rodzajów węgla. Nazwa ”ekogroszek” została usunięta z obiegu. Zamiast niej w rozporządzeniu można znaleźć zapisy typu „groszek premium” czy „węgiel groszek”.
Węgiel groszek, a nie ekogroszek
Chociaż zmieniono nazewnictwo ekogroszku, nie zniknie on ze składów. Po prostu należy szukać go pod inną nazwą. Ministerstwo Klimatu ustaliło, że z chwilą wejścia w życie rozporządzenia nazwy dla paliw stałych wprowadzonych na rynek, nie mogą mieć przedrostka „eko”. Ekogroszek należy od tego momentu określać jako węgiel groszek.
Zmiany wprowadzono również odnośnie do parametrów jakościowych zawartości:
- wilgoci całkowitej i popiołu,
- siarki całkowitej
- wartości opałowej.
Warto mieć na względzie, iż do sprzedaży z przeznaczeniem do użytkowania w tak zwanym sektorze bytowo-komunalnym nie będzie można wprowadzać paliwa niespełniającego wymogów jakościowych określonych w rozporządzeniu.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska uważa, że wprowadzane stopniowo wyższe wymogi mają za zadanie zadbać o lepszą jakość powietrza, co ma związek bezpośrednio z poparciem rządowym dla celów polityki unijnej dbającej o czystość powietrza w Polsce.
Jakie zalety ma ogrzewanie groszkiem?
Najlepszy groszek plus oraz groszek premium są wartościowymi rodzajami paliwa, które bardzo dobrze sprawdzą się do ogrzewania centralnego. Jakie są najważniejsze zalety groszku jako opału? Poniżej znajduje się kilka przykładów:
- komfort użytkowania pieca i oszczędność czasu,
- znaczne ograniczenie potrzeby częstego czyszczenia jednakowo kotła, ale też całej kotłowni, tym bardziej przy zastosowaniu groszku workowanego,
- niewielka spiekalność ograniczająca ryzyko tworzenia się koksu, żużli czy szlaki (podczas użycia najwyższej jakości groszku, problem ten praktycznie w ogóle nie występuje),
- duża wydajność przekładająca się na osiąganie pożądanej temperatury przy niewielkim zużyciu paliwa,
- zwiększenie żywotności jednakowo kotła, ale też kanałów kominowych dzięki użyciu paliwa wysokiej jakości,
- zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne, tym bardziej w porównaniu do tradycyjnej formy węgla.
Omawiając wydajność ekogroszku, nie możemy pominąć kwestii mających związek z kotłem. Najwyższej jakości urządzenie, właściwie zaprogramowane, umożliwi pełne wykorzystanie właściwości groszku i równocześnie zapewni satysfakcjonującą temperaturę w pomieszczeniach przy optymalnej ilości zużytego paliwa stałego.
Zawartość popiołu w ekogroszku — ważne zmiany
Jedną spośród najważniejszych zmian, które zostały wprowadzone przez rząd, jest zmiana co do możliwej zawartości popiołu w tak zwanym ekogroszku. Wspomniana kwestia będzie coraz bardziej zaostrzana. Obecnie w groszek workowany lub w innej formie może zawierać do 14% popiołu. Jednakże z dniem 1 stycznia 2025 roku będzie to już tylko 12%, od lipca zaś zawartość popiołu zostanie zmniejszona do 11%. 1 lipca 2027 roku parametr ten ma oscylować zaś w granicach 10%, a docelowo od 1 lipca 2031 roku w zakresie 7%. Tyle dokładnie procentowo popiołu będzie mógł zawierać węgiel typu groszek, aby kotły węglowe zgodne z wymogami eko projektu mogły osiągnąć poziom dopuszczalnych emisji podczas procesu spalania paliwa stałego.
Ograniczenia co do ilości popiołu mają znaczenie jednakowo dla środowiska naturalnego, ale też dla użytkowników paliw stałych. Mniejsza jego zawartość w groszku związana jest ze zmniejszeniem ilości pyłu trafiającego do powietrza, co prowadzi do znaczącej poprawy jego jakości. Natomiast zwiększona procentowa zawartość popiołu w paliwie stałym używanym do ogrzewania w gospodarstwach domowych wpływa na generowanie wyższych rachunków. Pogarsza się bowiem wartość opałowa tego materiału. Pojawiają się również trudności z jego zapaleniem, co wydłuża czas rozpalania w piecu.
Zmiany nazewnictwa paliw stałych nie następowały z dnia na dzień. Producenci potrzebowali w tym zakresie odpowiedniego czasu na dostosowanie, co było konieczne do umieszczenia nowych nazw na opakowaniach czy wprowadzenia korekty w dokumentacji. Dlatego też nowe regulacje prawne dopuszczały używanie starych nazw, jak chociażby ekogroszek do dnia 30 listopada bieżącego roku. Rozporządzenie objęło także zmiany nazewnictwa innych rodzajów paliw stałych, które wprowadzały także w błędne przekonanie o ekologii, np. orzech, kostka czy miał.
Wprowadzone w życie od dnia 1 grudnia 2024 roku nowe określenia mają wskazywać jasno, z jakim typem opału konsumenci mają do czynienia. Znany wszystkim ekogroszek jest obecnie sprzedawany jako „węgiel groszek”. Natomiast orzech, kostka lub miał, oferowane są pod nazwami „węgiel orzech” „, węgiel kostka” i „węgiel miał”.
Dlaczego warto inwestować w węgiel groszek?
Nie sposób zaprzeczyć, iż węgiel groszek stanowi efektywny energetycznie, wydajny, a przy tym bardzo ekonomiczny opał, który sprawdza się idealnie do ogrzewania domów. Najlepiej wybrać ten o najwyższej wartości opałowej, np. 26-29 MJ/kg i niewielkiej zawartości siarki i popiołu. Dzięki temu zapewniony zostanie komfort termiczny oraz stabilne parametry spalania, bez konieczności nadmiernego zużycia paliwa stałego i zanieczyszczenia kotła, w tym z uwagi na powstające spieki. Wybierając groszek plus, warto postawić na ten o najwyższej jakości. Dzięki temu zyskuje się pewność, że ma on odpowiednie parametry.
Groszek plus cieszy się dużym zainteresowaniem wśród użytkowników i w wielu domostwach jest podstawowym źródłem energii cieplnej. Chociaż promowane są inne rodzaje opału, to węgiel typu groszek nie traci na znaczeniu. Dlatego warto inwestować w wysokiej klasy kotły na takie paliwo, co zapewni komfortowy, ekonomiczny i efektywny sposób na ogrzewanie własnego domostwa.