Pellet drzewny to jedno z najczęściej wybieranych źródeł ciepła. Do Polski trafił stosunkowo niedawno, ale na świecie znany był już od ponad 100 lat. Dzięki masowemu wykorzystaniu pelletu do ogrzewania domów, udało się rozwiązać problem smogu w wielu europejskich miastach. To paliwo ma niewątpliwie wiele zalet i może być ciekawą alternatywą dla ogrzewania gazowego czy elektrycznego.
Z artykułu dowiesz się:
– czym jest i jak powstaje pellet,
– skąd tak duża popularność tego paliwa,
– czy ogrzewanie domu pelletem ma jakieś wady.
Jak powstaje pellet drzewny?
Do produkcji biomasy wykorzystuje się pozostałości z tartaków, zakładów obróbki drewna itp. Ścinki, zrębki i wióry są następnie czyszczone, przesiewane, w celu usunięcia piachu, żwiru i innych zanieczyszczeń. Kolejny etap to rozdrabnianie i suszenie, w celu osiągnięcia odpowiedniej wilgotności. Następnie zrębki zostają sprasowane pod wysokim ciśnieniem i formowane do właściwego kształtu i rozmiaru. Ostatni etap to konfekcjonowanie i pakowanie pelletu w worki. Tak zapakowana biomasa może być bezpiecznie przechowywana w oczekiwaniu na rozpoczęcie sezonu grzewczego. Więcej o procesie produkcji pelletu przeczytacie tu.
Dlaczego warto rozważyć wybór pelletu jako źródła ciepła
Biomasa ma wiele zalet, które czynią z tego paliwa ciekawą alternatywę dla innych rodzajów ogrzewania.
Oto największe zalety pelletu:
Jest ekologiczny
Do jego produkcji wykorzystuje się pozostałości, które nie znalazłyby już innego zastosowania. Dzięki pelletowi zyskują „drugie życie” stając się źródłem ciepła w wielu domach. Pellet nie przyczynia się do zużywania zasobów naturalnych i jest w pełni ekologiczny. Do produkcji nie stosuje się dodatkowych substancji chemicznych, a rolę naturalnego spoiwa pełni zawarta w drewnie lignina. Czysty skład biomasy przekłada się na czyste spalanie.
Zerowy bilans CO2
O pellecie często mówi się w kontekście zerowej emisji CO2. Dwutlenek węgla jest co prawda emitowany podczas spalania, ale jego ilość równa jest ilości CO2 jaką drzewo pochłania w ciągu swojego życia. Warto wybierać dobrej jakości pellet, o niewielkiej zawartości siarki i popiołu, co również przekłada się na redukcję emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Pellet idealnie wpisuje się w ideę zero waste – popiół jaki pozostanie po jego spaleniu można wykorzystać jako nawóz w ogrodzie.
Ma wysoką kaloryczność
Pellet zaliczany jest do paliw wysokoenergetycznych. Jego wartość opałowa waha się w przedziale od 17 do 21 MJ/kg. Dzięki temu pellet daje dużo ciepła przy niewielkim zużyciu. To wpływa na koszty użytkowania, ale również na częstotliwość uzupełniania podajnika.
Jest łatwy w użytkowaniu
Pellet to dobry wybór dla osób poszukujących komfortowych rozwiązań. Piece pelletowe to nowoczesne urządzenia grzewcze, które działają niemalże bezobsługowo. Większość funkcji ustawiana jest automatycznie, co pozwala ograniczyć obsługę do uzupełniania podajnika raz na kilka dni. Pellet jako paliwo jest czysty, nie generuje zabrudzeń w kotłowni, poza niewielką ilością pyłu drzewnego, który może unosić się w trakcie nabierania i nasypywania paliwa. Kupując pellet workowany można dodatkowo ułatwić sobie jego transport oraz przechowywanie i późniejsze użytkowanie. Tak zapakowany pellet można również bezpiecznie składować przez dłuższy czas, bez obaw, że straci swoją wartość opałową lub zawilgotnieje.
Przyjemnie pachnie
Może nie jest to najważniejsze podczas wyboru źródła ciepła, jednak warto podkreślić, że spalanie pelletu nie generuje nieprzyjemnych zapachów. Wręcz przeciwnie, w sezonie grzewczym dom wypełnia przyjemna woń drewna, budząca pozytywne skojarzenia z ogniskiem czy domową wędzarnią.
Jakie są minusy ogrzewania domu pelletem?
Zmiana instalacji
Jeśli dotychczas dom ogrzewany był innym paliwem np. węglem lub drewnem, konieczna będzie wymiana całej instalacji grzewczej. Trzeba być przygotowanym na wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Plusem jest natomiast to, że decydując się na zamianę pieca węglowego na piec pelletowy można uzyskać dotację z programu Czyste Powietrze.
Niepewna cena
W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy cena pelletu poszybowała mocno w górę. Za podwyżki w dużej mierze odpowiada galopująca inflacja oraz sytuacja na Ukrainie. Wojna z Rosją doprowadziła do gigantycznych podwyżek cen energii elektrycznej, która jest niezbędna w procesie produkcji pelletu. Do tego doszły wyższe ceny paliw, które przełożyły się na podniesienie kosztów dostaw i transportu do odbiorców, a także koszty opakowań. Wzrosły również ceny samego drewna, z którego pellet jest produkowany. Na plus działa natomiast fakt, że pellet nadal wypada korzystnie cenowo na tle innych źródeł ciepła. Tona pelletu jest o około 300 zł tańsza od tony ekogroszku, a przy tym jest znacznie bardziej eko. Dla osób, które chciałyby ogrzewać dom ekologiczne pellet będzie zdecydowanie tańszą opcją niż np. pompa ciepła. Tu koszty instalacji przekraczają kilkadziesiąt tysięcy złotych, przez co nie każdy może sobie pozwolić na taką inwestycję.
Problemy z dostępnością
Jednym z największych producentów biomasy drzewnej jest Rosja. Po agresji na Ukrainę Europejska Rada Pelletu (EPC) zawiesiła wszystkich producentów i handlowców z Rosji i Białorusi, z certyfikatem ENplus. Jako importera pelletu rosyjskiego czekają nas kolejne problemy z dostępnością, które w połączeniu z wysokim popytem mogą jeszcze wywindować cenę. Rozważane są co prawda inne kierunki importu – m.in. transport drogą morską z USA, Kanady czy Skandynawii. Jednak transport na znaczne odległości na pewno przełoży się na cenę. Z drugiej strony ograniczenie importu ze wschodu jest szansą dla naszych rodzimych producentów pelletu. Konieczna byłaby jednak zmiana zasad sprzedaży drewna przez Lasy Państwowe, które obecnie oferują preferencyjne warunki dla odbiorców zagranicznych. Konieczne byłoby ograniczenie eksportu i zwiększenie produkcji przez Lasy Państwowe, ale takie rozwiązania wymagałyby decyzji na najwyższym szczeblu. Póki co warto mieć świadomość, że problemy z dostępnością pelletu mogą utrzymywać się przez jakiś czas.
Podsumowując:
W kontekście niepewnej sytuacji na rynku ogrzewania, pellet jest opcją, którą warto wziąć pod uwagę. Koszty ogrzania 100 metrowego domu pelletem są wciąż mniejsze niż ogrzania tego samego domu ekogroszkiem czy gazem. Na etapie inwestycji ogrzewanie pelletowe jest znacznie tańsze niż np. instalacja pompy ciepła. Jak każde rozwiązanie pellet ma swoje minusy, ale zalet jest zdecydowanie więcej.
Jeśli szukasz dobrej jakości pelletu, którym wydajnie i efektywnie ogrzejesz swój dom – zapraszamy do naszego sklepu.