Mimo że pellet dotarł do Polski stosunkowo późno (XXI wiek), szybko zyskał na popularności. Jest ceniony za wysoką wydajność, atrakcyjną cenę i wygodę użytkowania. Ta produkowana z odpadków drzewnych biomasa, jest też najbardziej ekologicznym rozwiązaniem wśród wszystkich paliw stałych. Nie bez powodu o pellecie mówi się jako o paliwie przyszłości, które może pomóc zlikwidować globalny problem smogu. Więcej o tym jak powstaje pellet i dlaczego warto wybrać go jako materiał opałowy pisaliśmy w osobnym wpisie blogowym: Jak powstaje pellet? Proces produkcji i charakterystyka produktu.
Dzisiejszy wpis chcielibyśmy jednak poświęcić kwestii wyboru kotła na pellet. Wszak o wydajnym i ekologicznym ogrzewaniu decyduje nie tylko dobrej jakości paliwo, ale również odpowiednie urządzenia grzewcze. Dlatego w artykule odpowiemy na często pojawiąjące się pytania:
– na co zwrócić uwagę wybierając piec na pellet?
– ile kosztuje piec na pellet?
– gdzie kupić kocioł na biopaliwo?
– czy piec wielofunkcyjny to dobre rozwiązanie?
– skąd pozyskać dotacje na zakup nowego lub wymianę starego pieca?
Zapraszamy do lektury!
Na co zwrócić uwagę wybierając piec na pellet?
Piece pelletowe przeszły długą drogę. Obecnie to nowoczesne, wysoce zautomatyzowane urządzenia, zapewniające wydajne i ekologiczne ogrzewanie. Piece na pellet coraz częściej są traktowane jako alternatywa pozwalająca uniezależnić się od rosnących stale cen ogrzewania gazowego czy elektrycznego. Sprawdźmy kluczowe aspekty, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie kotła na biopaliwo.
Rodzaj kotła na pellet
Jednofunkcyjny piec na pellet – zasili wyłącznie instalację grzewczą. Ogrzeje pomieszczenia w domu, ale nie podgrzeje wody użytkowej.
Piec na pellet z zasobnikiem c.w.u – wygodne i uniwersalne rozwiązanie, które nie wymaga oddzielnego dokupowania zasobnika c.w.u. Podgrzeje pomieszczenia w domu oraz wodę.
Moc ma znaczenie
Odpowiednia moc kotła na pellet jest niezwykle ważna. Jeśli będzie zbyt niska – piec nie wygeneruje odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Moc kotła powinna być dobrana do zapotrzebowania budynku na ciepło. Informacje takie znajdują się w projekcie budynku. Uwzględniają one nie tylko metraż domu, ale również rodzaj wykorzystanych materiałów czy docieplenia. W przypadku starszych budynków poddanych termomodernizacji, w których piec na pellet zastąpił np. stary węglowy kocioł, takie wyliczenia należy wykonać od nowa.
Dlaczego nie opłaca się kupować pieca z dużym zapasem mocy?
To dość częsta praktyka wśród osób, które szukają kotła na pellet. Wybierając urządzenie z dużym zapasem mocy chcą uniknąć ryzyka, że przy dużych mrozach domownicy będą marznąć. Jednak w nowoczesnych, dobrze docieplonych domachobawa o zbyt słaby kocioł jest bezzasadna. Do zakupu dużego pieca często namawiają sprzedawcy lub producenci kotłów, gdyż im wyższa moc kotła, tym wyższa jego cena. Skutki w postaci większego zużycia paliwa i wysokich kosztów ogrzewania ponosi jednak użytkownik. Tak naprawdę odczuwamy je wszyscy, ponieważ zbyt duża moc pieca to więcej emitowanych zanieczyszczeń.
Kotły na pellet osiągają największą wydajność pracując z mocą nominalną (mniejszą od maksymalnej). Wtedy zyskują największą sprawność i emitują najmniej szkodliwych substancji. Dlatego nie warto kupować kotła o mocy większej niż podana w projekcie budowlanym.
Średnio przyjmuje się, że na każde 10 metrów kwadratowych dobrze ocieplonego domu powinien przypadać 1 KW mocy. Stumetrowy będzie więc potrzebował kotła o mocy około 10 KW. Jeśli piec ma służyć również do ogrzania wody, moc powinna zostać odpowiednio zwiększona.
Rozmiar pieca też ma znaczenie
Dostępne na rynku piece na pellet mają różne gabaryty. Rozmiar pieca warto dopasować do wielkości kotłowni. Bardzo istotne jest sprawdzenie przekroju komina. Nie zaleca się wyboru modelu, gdzie trzeba będzie zastosować redukcję wylotu spalin. Instalacja zawsze powinna być odebrana przez kominiarza.
Ile kosztuje piec na pellet?
Ceny kotłów są bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy od parametrów technicznych, jakości wykonania oraz dodatkowych funkcji i usprawnień. Najtańsze piece na pellet, o mocy 10 KW, można kupić już za 7 tys. zł. Są to proste urządzenia bez dodatkowych funkcji, w większości sterowane ręcznie. Im bardziej zautomatyzowane modele, tym wyższe ceny przekraczające 10 000 zł. Biorąc pod uwagę, że kocioł na pellet ma służyć domownikom przez wiele lat zapewniając wydajne i ekologiczne ogrzewanie – nie warto oszczędzać na jego jakości.
Dofinansowanie do zakupu kotła na pellet
Kupując piec na pellet do nowopowstającego domu lub wymieniając stary piec na nowy, można skorzystać z dotacji w ramach antysmogowego programu Czyste powietrze. Beneficjenci mogą otrzymać nawet do 90% zwrotu kosztów poniesionych na zakup lub wymianę pieca, ale tylko pod warunkiem, że są to kotły 5 klasy, spełniające wymagania normy PN-EN 303-5:2012. By uzyskać dofinansowanie wystarczy złożyć stosowny wniosek wraz z załącznikami w urzędzie gminy. Więcej informacji na stronie https://czystepowietrze.gov.pl/.
Gdzie kupić piec na pellet?
Decydując się na zakup pieca warto wziąć pod uwagę również markę producenta. Rynek zasypują tanie kotły na biomasę, które poza atrakcyjną ceną nie wyróżniają się niczym więcej. Od jakości urządzenia zależy wydajność spalania i wygoda użytkowania, dlatego jeszcze raz przypominamy – na jakości kotła nie warto oszczędzać.
Kotły c.o. Rzeczyca
Klientom kupującym pellet w Grzeje mnie to polecamy kotły c.o. Rzeczyca. Współpracujemy z ich producentem od wielu lat i możemy zagwarantować, że piece marki Rzeczyca na pellet i ekogroszek to urządzenia najwyższej jakości, co potwierdzają również opinie naszych klientów. Przykładowy kocioł pelletowy Greenpower o mocy 17 KW to nowoczesne urządzenie grzewcze, przeznaczone dla użytkowników ceniących komfort i wygodę w kotłowni. Wyposażony w podajnik paliwa z zasobnikiem, samoczyszczący, z automatycznym palnikiem i automatycznym sterownikiem z panelem dotykowym ecoTouch, gwarantuje prostą i intuicyjną obsługę. Piec został wykonany z najwyższej jakości blachy izolowanej. Posiada certyfikat Greenpower, potwierdzający wymagania normy PN-EN 303-5:2012. Jest to piec 5 klasy, emitujący ponad 90% mniej zanieczyszczeń niż piece klasy 3 czy 4.
Czy piec uniwersalny to dobre rozwiązanie?
Na rynku dostępne są piece uniwersalne pozwalające na spalanie pelletu i ekogroszku Wydawać by się mogło, że to dobre rozwiązanie, zwłaszcza dla niezdecydowanych, którzy chcą mieć możliwość stosowania jednego i drugiego rodzaju opału.
Wyjaśnimy dlaczego, naszym zdaniem, nie jest to dobre rozwiązanie.
Przede wszystkim żaden kocioł pelletowy nie będzie spalał węgla, choć rzeczywiście, piec na ekogroszek może być zaadaptowany do spalania pelletu. Jednak zastosowanie biomasy w piecu na ekogroszek nie będzie nigdy równie ekonomiczne, jak w kotle dedykowanym biomasie.
Piec na pellet i piec na ekogroszek nie bez powodu są zbudowane inaczej, począwszy od podajnika, na palniku kończąc. Inaczej wygląda też sam proces spalania. Pellet rozpala się łatwiej i pali szybciej. Spalanie go w piecu przystosowanym do ekogroszku może powodować cofanie się żaru z podajnika. Zastosowanie zabezpieczenia w postaci tzw. „strażaka” średnio się sprawdza. Strażak to bowiem najczęściej plastikowy pojemnik wypełniony wodą, umieszczony na rurze podajnika. Pod wpływem ognia plastik się topi i zalewa źródło ognia.
Dodatkowo w kotłach pelletowych nie stosuje się podtrzymania ognia, a ich ponowne rozpalanie po wygaszeniu następuje z wykorzystaniem wbudowanej zapalarki. Dlatego palenie pelletem w piecach na ekogroszek może powodować duże zasmolenie, pojawiające się podczas podtrzymywania procesu spalania.
Jako doświadczeni producenci i sprzedawcy ekogroszku oraz pelletu, współpracując ściśle z wytwórcą wysokiej jakości kotłów, rekomendujemy wybór pieca przeznaczonego do spalania jednego rodzaju paliwa.
Mamy nadzieję, że powyższy artykuł okaże się pomocy i rozwieje wątpliwości w kwestii wyboru kotła na pellet. Z przyjemnością odpowiemy na dodatkowe pytania zadane w komentarzach pod artykułem. Zachęcamy do kontaktu z naszym działem obsługi – sklep@grzejemnieto.pl, 798 014 312.
Pozdrawiamy ciepło!