Koszty generowane przez ogrzewanie domu stanowią jeden z najważniejszych wydatków związanych z utrzymaniem gospodarstwa domowego. Szczególnie w dobie kryzysu energetycznego i stale rosnących cen opału, temat ten budzi wiele emocji. Chcąc zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, warto wprowadzić do swojego życia kilka znaczących zmian oraz zdecydować się na drobne inwestycje. Co wpływa na koszt ogrzewania? Jakie są najskuteczniejsze sposoby na obniżenie kosztów ogrzewania? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz poniżej!
Optymalna temperatura w domu — jaka powinna być?
Wielu osobom zdarza się przegrzewać swoje domy, co niesie za sobą określone konsekwencje — zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniach mieszkalnych nie jest bowiem korzystna dla zdrowia, ani domowego budżetu. Chcąc zadbać o stworzenie w domu komfortowych warunków, warto więc zwrócić uwagę na utrzymanie w niej odpowiednich warunków termicznych. Polskie Towarzystwo Alergologiczne potwierdziło, że optymalna temperatura dla człowieka wynosi 20°C. Jednak może się ona różnić w zależności od przeznaczenia danego pomieszczenia — temperatura w salonie i pokoju dziecięcym powinna wynosić od 20 do 22 °C, a temperatura w sypialni czy kuchni od 17 do 19 °C. Z kolei w łazience warto zadbać o utrzymanie temperatury na poziomie od 22 do 24 °C.
Przyjęcie określonych standardów i przestrzeganie ich poprzez ustawienie domowego systemu grzewczego pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych, co ma kluczowy wpływ na zdrowie domowników. Pozwala także na efektywne zarządzanie energią cieplną i ograniczenie jej zużycia, co bezpośrednio przekłada się na generowanie oszczędności finansowych.
Więcej na temat optymalnej temperatury w domu pisaliśmy tutaj.
Ogrzewanie domu a generowane koszty — co wpływa na wysokość opłat?
Chcąc podejść do tematu zmniejszenia kosztów generowanych przez ogrzewanie domu w świadomy sposób, warto zrozumieć, jakie czynniki mają wpływ na całkowity koszt ogrzewania. Wśród kluczowych aspektów, które mają wpływ na wydatki związane z utrzymaniem w domu optymalnej temperatury, można wymienić:
Źródło ciepła
Koszty ogrzewania w głównej mierze związane są z wybranym źródłem ciepła, które zostało zainstalowane w danej inwestycji. Odmienne koszty związane są bowiem z eksploatacją kotła gazowego, kotła elektrycznego, pompy ciepła, pieca na pellet czy pieca na ekogroszek.
Rodzaj paliwa
Jednym z głównych czynników wpływających na koszt, z jakim wiąże się ogrzewanie budynku, jest opał wykorzystywany do uzyskania energii cieplnej. Wybierając rodzaj paliwa, warto wziąć pod uwagę koszt związany z zakupem węgla, ekogroszku, pelletu czy innego rodzaju opału poprzez sprawdzenie jego aktualnych cen i prognoz na najbliższe lata.
Wielkość ogrzewanej przestrzeni
Kolejną kluczową kwestią determinującą koszt ogrzewania, jest wielkość ogrzewanej przestrzeni — im większy metraż domu, tym więcej energii cieplnej potrzebnej jest do jego ogrzania.
Stopień izolacji termicznej domu
Koszt ogrzewania związany jest także z izolacją cieplną danego budynku. Stary, nieocieplony budynek może bowiem potrzebować nawet dwa razy więcej energii cieplnej, niż dom posiadający odpowiednią izolację dachu, ścian zewnętrznych i fundamentów.
Indywidualne użytkowanie
Warunkiem determinującym wielkość opłat za ogrzewanie jest indywidualne podejście do sposobu użytkowania zainstalowanego systemu grzewczego. Obniżenie temperatury w pomieszczeniu o jedynie o 1 °C może bowiem zmniejszyć zużycie opału nawet o 6%.
Koszty ogrzewania — jak je zmniejszyć?
Koszty związane z ogrzewaniem przestrzeni mieszkalnej to nieodłączny element wydatków generowanych przez każde gospodarstwo domowe. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają na ograniczenie ilości zużywanego ciepła, a co za tym idzie — obniżenie wielkości rachunków. Wśród najbardziej skutecznych metod umożliwiających generowanie oszczędności w tym zakresie, znajdują się takie rozwiązania jak:
Dbanie o utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach
W okresie grzewczym warto zadbać o to, aby temperatura panująca w pomieszczeniach nie przekraczała zalecanych wartości.
Uszczelnienie okien i drzwi
Chcąc utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniach, warto pamiętać o uszczelnieniu okien i drzwi przy pomocy uszczelek, pianki, silikonu czy taśmy uszczelniającej.
Odpowiednia konserwacja systemu grzewczego
Chcąc uniknąć dodatkowych kosztów, warto zadbać o odpowiednią pracę instalacji grzewczej. W tym celu, należy zwrócić uwagę na regularne czyszczenie oraz przeprowadzenie konserwacji sprzętu, a także usuwanie drobnych usterek na bieżąco — pozwoli to na uniknięcie znacznie większych wydatków w przyszłości.
Odsłonięcie kaloryferów
Jednym z prostszych sposobów na oszczędzanie energii jest odsłonięcie kaloryferów, które często zastawione są meblami, zasłonami czy firankami. Umożliwia to równomierne emitowanie ciepła, które będzie rozchodziło się po całym pomieszczeniu.
Odpowiednie wietrzenie domu
Chcąc wpuścić świeże powietrza do pomieszczenia, należy zakręcić kaloryfer — pozwoli to na uniknięcie uciekania ciepła przez otwarte okna, a także wzmożonej pracy kaloryfera chcącego wyrównać temperaturę panującą w danym pokoju.
Obniżanie temperatury na czas wyjścia z domu
Wychodząc z domu, warto przykręcić grzejniki, utrzymać nieco niższą temperaturę w pomieszczeniach.
Postawienie na termostat
Termostat pozwala na sprawdzenie, jaka temperatura panuje w danych pomieszczeniach — pozwala to na jej automatyczne regulowanie, co przekłada się na oszczędność energii cieplnej.
Postawienie na regulator temperatury
Kolejnym przydatnym elementem wyposażenia domu jest regulator temperatury, który umożliwia staranne zaplanowanie rozkładu temperatury w ciągu dnia.
Skorzystanie z powyższych wskazówek to prosty i skuteczny sposób na ograniczenie ilości pobieranej energii cieplnej, a co za tym idzie — znaczne obniżenie kosztów związanych z eksploatacją systemu grzewczego w okresie jesienno-zimowym.