Klientom kupującym ekogroszek zależy na dobrym stosunku ceny do jakości towaru. W kraju jest bardzo dużo składów z węglem i nie zawsze sprzedawcy cechują się uczciwością i wiarygodnością. Dlatego też każdy kupujący powinien wiedzieć, jak wybrać najlepszy ekogroszek. Cena ekogroszku musi być zaś adekwatna do jego jakości. Wydajny opał pozwoli na dłuższe utrzymywanie ciepła w pomieszczeniach. Warto dokonywać zakupów od zaufanych dostawców, by zminimalizować ryzyko zakupu ekogroszku niskiej jakości w wysokiej cenie.
Czym jest ekogroszek?
Ekogroszek to materiał opałowy, który jest pochodną węgla kamiennego. Najlepszy ekogroszek to taki, który cechuje się dużą kalorycznością oraz niską spiekalnością. Bardzo często klienci kupują ekogroszek workowany, który łatwiej jest magazynować i przewozić. Jest on również bardzo wygodny w użytkowaniu. Ten materiał opałowy zdobył bardzo dużą popularność w Polsce z uwagi na opłacalność takiego ogrzewania. Kotłów 5. klasy nie trzeba czyścić zbyt często, gdyż z dobrego ekogroszku wytwarza się bardzo mało popiołu.
Paliwo to posiada w swoim składzie także siarkę, wodę oraz inne substancje niepalne. Dobry jakościowo ekogroszek powinien mieć tych składników jak najmniej.
Kaloryczność ekogroszku – co to jest?
Cena, choć jest istotnym aspektem, nie powinna decydować o ewentualnym zakupie ekogroszku. Podstawową cechą, która ma wpływ na wydajność tego materiału opałowego jest bowiem kaloryczność. Wysoka kaloryczność ekogroszku pozwoli na poprawienie komfortu ogrzewania oraz zmniejszenie ilości spalanego opału. Tona ekogroszku dobrej jakości wystarczy na dłużej niż tona ekogroszku o mniejszej kaloryczności. Dlatego też przed zakupem należy dobrze zastanowić się nad tym, jaki ekogroszek będzie najlepiej spełniał oczekiwania.
Wartością opałową ekogroszku nazywa się ilość energii, jaką uda się uzyskać z jednostki masy tego paliwa. Podawana jest w MJ/kg. Im większa kaloryczność, tym mniejsze zużycie opału do ogrzania obiektu. Dobry jakościowo ekogroszek jest najczęściej droższy od opału o niskiej kaloryczności. Warto jednak kierować się przede wszystkim jakością, gdyż tani ekogroszek może zużyć się zbyt szybko. Optymalnym rozwiązaniem jest zakup wydajnego ekogroszku w trochę wyższej cenie niż jego słabsze odpowiedniki. Dzięki temu w zimie nie trzeba będzie się martwić zbyt szybko zużywającym się opałem lub ciągłym dokładaniem ekogroszku do zasypu pieca.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Oczywiście kaloryczność nie jest jedyną cechą, na którą należy zwrócić uwagę. Wydajny ekogroszek powinien cechować się także odpowiednimi wartościami:
- zasiarczenia,
- zawartości popiołu,
- wilgotności,
Granulacja ekogroszku powinna znajdować się w przedziale od 5 do 25 mm. Pozostałe wskaźniki powinny mieć jak najmniejszą wartość. Tylko ekogroszek, który cechuje się dobrą kalorycznością, niskimi wartościami zasiarczenia, zawartości popiołu, wilgotności oraz odpowiednią granulacją będzie mógł bez problemów współpracować z nowoczesnymi piecami.
Cechy dobrego ekogroszku
Wydajny ekogroszek powinien cechować się poniższymi wartościami:
- wartość opałowa – powyżej 26 MJ/kg,
- zawartość siarki – poniżej 0,6%,
- zawartość popiołu – poniżej 10%,
- granulacja – od 5 do 25 mm,
- zdolność spiekania – RI<20.
Tu warto zwrócić uwagę na Ecogroszek J-30 dostępny w naszym sklepie online, który posiada kaloryczność na poziomie 27-30 MJ/kg. Jest to ekogroszek klasy premium, gdyż przeważnie w ofertach składów opału można znaleźć produkty o kaloryczności w granicach 24 MJ/kg. Ekogroszek J-30 posiada także zawartość popiołu mieszczącą się w przedziale do 10% oraz zawartość siarki mieszczącą się w przedziale do 0,5%. Dzięki połączeniu wysokiej kaloryczności z niską zawartością siarki i popiołu każdy klient będzie mógł być pewny, iż zakupił bardzo dobry jakościowo ekogroszek. Ogrzewanie obiektu takim ekogroszkiem będzie dużo bardziej korzystne niż ogrzewanie go ekogroszkiem o niższej jakości. Jak wspomniano wcześniej, taniego ekogroszku trzeba po prostu zużyć dużo więcej. Kupując produkt dobrej jakości nawet za wyższą cenę, można być pewnym, iż w ogólnym rozrachunku koszty ogrzewania domu będą optymalne.
Czy warto ogrzewać obiekty ekogroszkiem?
Ekogroszek to materiał opałowy, który opracowany został do spalania w kotłach niskoemisyjnych. Są to piece, które mają wysoką sprawność i emitują małą ilość spalin. Dostępne w sprzedaży kotły 5. klasy pozwalają na niskie zużycie ekogroszku przy wysokiej sprawności.
Kluczowe znaczenie dla optymalizacji kosztów ogrzewania domu jest używanie ekogroszku dobrej jakości o możliwie najlepszej kaloryczności. Pozwoli to na wysoką sprawność spalania tego materiału opałowego.
Każdy klient musi dostosować kaloryczność do swoich potrzeb grzewczych. Warto jednak kierować się zasadą, iż tani ekogroszek najczęściej jest słabszej jakości i będzie mniej wydajny. Kupując ekogroszek o dobrej kaloryczności można mieć pewność efektywnego wykorzystania tego paliwa.