Dlaczego węgiel groszek warto kupować wiosną i latem?

Każdy posiadacz kotła na paliwo stałe wie, jak ważne jest zaopatrzenie się w odpowiedni zapas opału. Kwestią otwartą pozostaje pytanie, kiedy należy to zrobić: wczesną wiosną, latem, a może jesienią lub zimą? Biorąc pod uwagę zmienne rynkowe, jakie wpływają na ostateczną cenę groszku, zakupy wiosenno-letnie są ekonomicznie uzasadnione. Niemniej sam czynnik finansowy to nie wszystko. Ważne są również odpowiednie parametry opału i jego dostępność.
Dlaczego wiosną i latem cena groszku jest niższa?
Łagodna zima – większa podaż
Koniec zimy, która de facto nie należała do zbyt surowych, to czas, w którym większość posiadaczy kotłów na groszek wciąż dysponuje znacznymi zapasami opału. W okresie, w którym temperatura za oknem nie przekraczała (zwykle) -10 stopni, na ogół nie zachodziła konieczność ustawiania kotła na temperaturę zadaną wynoszącą lub przekraczającą 60 stopni Celsjusza. Co więcej, zmniejszone zapotrzebowanie na ciepło przełożyło się na krótszy czas pracy układów podajnik-wentylator, które tym samym zużyły mniej opału. Co to oznacza w praktyce? Wiosna i lato to pory roku, w trakcie których zapotrzebowanie na opał znacząco spada, a — jak wiadomo — spadek popytu przekłada się na wzrost podaży.
Mniejsze zużycie w porze letniej
Zużycie opału poza sezonem grzewczym jest znacznie mniejsze. W tym czasie w wielu gospodarstwach domowych pracują wyłącznie układy zasilające wodę użytkową, a instalacja C.O. włącza się tylko wtedy, gdy czujniki pokojowe wykażą spadek temperatury poniżej określonej wartości. Pomijamy tu rzecz jasna gospodarstwa, w których układ C.W.U. jest zasilany paliwami alternatywnymi, takimi jak np. gaz lub w których pojawiają się kotły elektryczne, tudzież podgrzewacze przepływowe.
Zakup groszku a bariera psychologiczna
Nie zapominajmy też, że w okresie wiosenno-letnim zakupy opału schodzą na drugi plan. Owszem, w wielu gospodarstwach mieszkańcy kupują groszek, ale są to na ogół niewielkie ilości, odpowiednie raczej na lato, a nie na cały sezon grzewczy. Takie miesiące jak maj, czerwiec, lipiec oraz sierpień są raczej okresem, w którym planuje się inne wydatki. Statystycznie rzecz biorąc, wzrost zainteresowania zakupem opału „na zimę” jest zauważalny dopiero pod koniec sierpnia.
Pora roku a właściwości groszku – dlaczego warto go kupić wiosną lub latem?
Wiemy już, dlaczego węgiel groszek jest tańszy wiosną i latem. Pamiętajmy jednak, że pora roku będzie miała również wpływ na właściwości opału, które — biorąc pod uwagę specyfikę groszku — mają istotne znaczenie dla efektywności jego przetwarzania w energię cieplną.
Parametry opału
W okresie wiosennym i letnim parametry groszku są znacznie korzystniejsze niż w trakcie jesieni lub zimy. Opał przechowywany na składnicy w porze letniej, nie jest już tak bardzo narażony na działanie wilgoci, co ma istotne znaczenie dla zachowania poprawności procesu spalania.
Dostępność różnych rodzajów groszku
Wiosną i latem wzrasta podaż różnych rodzajów groszku. To oznacza łatwiejszy dostęp do opału o nieco niższej kaloryczności, którego spalanie w warunkach niższego zapotrzebowania na energię cieplną jest jak najbardziej zalecane.
Łatwiejsze przechowywanie
Po zakończeniu sezonu grzewczego w piwnicach oraz innych przydomowych składowiskach pojawia się dużo wolnej przestrzeni. W miejsce wykorzystanego opału warto zakupić zapas groszku na wiosnę i lato, a jeśli to możliwe — nawet na wczesną jesień i zimę.
Dlaczego warto zainwestować w groszek wiosną i latem?
Niższa cena oraz większa dostępność różnych odmian groszku to tylko część zalet, które przemawiają za jego zakupem w porze wiosenno-letniej. Właściciel kotła na paliwo stałe, który zdecyduje się na ten krok, może również liczyć na:
- szybszą dostawę zamówionego opału — wiosną liczba obsługiwanych dostaw przez podmioty zajmujące się dystrybucją groszku znacząco spada, dzięki czemu nie trzeba się obawiać, że dostawa dotrze do nas w najmniej oczekiwanym momencie,
- wysoką jakość towaru — dzięki dużej dostępności można zamówić węgiel groszek z dostawą u swoich ulubionych sprzedawców, unikając niesprawdzonych sieci dystrybucyjnych oferujących opał słabszej jakości,
- spokój — wystarczy nieco wcześniej zakupić większy zapas groszku, który wystarczy również na jesienne i zimowe miesiące, dzięki czemu nie trzeba obawiać się ewentualnych problemów z dostępem do opału,
- możliwość bezpiecznego przechowywania groszku — w porze wiosennej i letniej opał można przechowywać na otwartym terenie, pamiętając jedynie o konieczności zapewnienia odpowiedniego zadaszenia.
Jaki groszek najlepiej kupić wiosną lub latem?
Zakup groszku wiosną i latem to prawdziwy strzał w dziesiątkę — zarówno w kontekście ceny, jak i właściwości opału. Dlatego, aby zyskać jeszcze więcej, warto zakupić groszek workowany. Dlaczego?
- Opał w workach można łatwo magazynować. To idealne rozwiązanie dla osób, które mają niewiele wolnej przestrzeni na swojej posesji i nie dysponują pojemną piwnicą, w której można by pomieścić zapas groszku nie tylko na wiosnę i lato, ale też na jesień oraz zimę.
- Groszek workowany jest dostarczany na paletach. Na każdej z nich mieści się 40 worków po 25 kg każdy. Dzięki temu na stosunkowo niewielkiej przestrzeni (którą zajmuje jedna paleta) można umieścić nawet tonę opału.
- Worek chroni groszek przed czynnikami zewnętrznymi. Opakowanie posiada też specjalną perforację, która zapewnia wentylację opału. Dzięki temu nabywca ma pewność, że otrzymuje opał najwyższej jakości.
- Na worku umieszcza się wszystkie najważniejsze informacje dotyczące dystrybuowanego opału. Niektóre z nich, jak np. zawartość siarki, kaloryczność lub granulacja mają bardzo istotny wpływ na proces spalania i pracę podajnika.
- Worki z opałem można umieścić w dowolnym miejscu. W przeciwieństwie do opału nabywanego luzem węgiel groszek nie rozsypuje się po całej posesji.
- Kupno opału workowanego zapewnia pełną kontrolę nad procesem dostawy oraz umożliwia szybką i pobieżną kontrolę ilości dostarczanego groszku. Dzięki temu transakcje realizowane są w sposób uczciwy i transparentny.
Reasumując, wiosną i latem cena węgla groszku znacząco spada, co jest oczywiste, biorąc pod uwagę mechanizmy rządzące rynkiem. Warto jednak pamiętać, że oprócz samej ceny, klienci kupujący opał w tym czasie, mogą liczyć na wiele innych korzyści jakościowych i logistycznych.