Dlaczego warto kupować workowany ekogroszek?

Jedną z decyzji, którą powinien podjąć posiadacz kotła na paliwo stałe, jest wybór pomiędzy węglem workowanym i opałem dostępnym luzem. W poniższym tekście przyjrzymy się obydwu metodom dystrybucji ekogroszku, a także odpowiemy na pytanie, dlaczego workowany ekogroszek to dużo wygodniejsze i korzystniejsze rozwiązanie dla kupującego.
Sposoby dystrybucji ekogroszku i związane z nimi ryzyka
Klient kupujący ekogroszek może go najczęściej zamówić na 3 różne sposoby. Oprócz opału workowanego sprzedawcy często oferują węgiel dostępny:
- w torbach Big Bag o określonej pojemności,
- luzem.
Obydwa rozwiązania mają swoje wady. Owszem, dzięki Big Bagom można łatwo przesypać ładunek i zapobiec jego utracie, ale nadal mamy do czynienia z towarem sypkim, z którym trzeba coś zrobić. Głównymi niedogodnościami związanymi z zakupem opału luzem są:
- Ekogroszek dostępny luzem lub w Big Bagu należy szybko wrzucić do piwnicy, lub do innego, zadaszonego miejsca, w którym zabezpieczymy go przed działaniem wilgoci. To wiąże się z wysiłkiem, ryzykiem uszkodzenia Big Baga, a także uzależnia kupującego od kaprysów pogody.
- Przechowywanie ekogroszku luzem nie jest zalecane. Po pierwsze, opał szybko traci swoje właściwości energetyczne, a po drugie jego część może zanikać w grząskim, podmokłym terenie, co jest równoważne stracie opału.
- Ekogroszek rozsypany luzem utrudnia poruszanie się po posesji. Z problemem tym mierzą się zwłaszcza właściciele domów stawianych na wąskich działkach, w których rozsypany opał może uniemożliwić przejazd samochodem.
Co zyskujemy w zamian? Teoretycznie ekogroszek sprzedawany luzem jest nieco tańszy. Różnice mogą wynosić nawet 100 złotych na tonie, co — biorąc pod uwagę roczne zapotrzebowanie gospodarstwa na opał — może przynieść oszczędności rzędu kilkuset złotych rocznie.
Dlaczego warto kupować ekogroszek workowany?
Powodów, dla których warto kupować ekogroszek workowany, jest co najmniej kilka. Każdy z nich znacznie ułatwi Ci zagospodarowanie nabytego węgla, a także pozwoli utrzymać jego parametry spalania na właściwym poziomie.
- Ekogroszek workowany jest zwykle sprzedawany w opakowaniach o pojemności 25 kg. To oznacza, że zamawiając jedną tonę, potrzebujesz dokładnie 40 worków. W ten sposób łatwo odmierzysz żądaną ilość opału i unikniesz podejrzeń, że do Twojego domu trafiło zbyt mało ekogroszku.
- Ekogroszek w workach zajmuje mało miejsca. Czy wiesz, że powierzchnia jednej standardowej europalety to około 1 metr kwadratowy? Worki ułożone są na niej tak, aby skrajnia w możliwie najmniejszym stopniu wychodziła poza obrys palety. Dzięki temu tona opału zajmie maksymalnie 2 metry kwadratowe powierzchni Twojej posesji.
- Ekogroszek workowany jest łatwy w transporcie. Pojedyncze worki możesz wrzucić od razu do piwnicy lub też przenieść w inne miejsce (np. do szopy, garażu itd.). Podczas przenoszenia worków nie brudzisz rąk i domowej zabudowy. Wszystko odbywa się w prosty, higieniczny sposób. Worki wykonane są z trwałej folii, dzięki czemu nie trzeba się obawiać, że w najmniej oczekiwanym momencie dojdzie do ich zniszczenia.
- Opał umieszczony w worku nie jest tak bardzo narażony na działanie czynników zewnętrznych (np. wilgoci, zanieczyszczeń). Wewnątrz opakowania panuje określony mikroklimat, który sprzyja utrzymaniu odpowiednich parametrów spalania.
- Worek to idealne miejsce na udostępnienie wszystkich najważniejszych informacji o opale. Na opakowaniu umieszcza się dane dotyczące parametrów spalania, składu, a także zawartości popiołu, czy też wartości energetycznej.
Czy wiesz, że oszczędzasz, kupując ekogroszek w workach?
Nie wszyscy wiedzą, że kupując ekogroszek w workach, można — przy odpowiedniej organizacji — sporo zaoszczędzić. Doświadczeni posiadacze kotłów na ekogroszek wiedzą, że w zależności od pory roku, należy spalać w kotle opał o nieco innych parametrach. Dysponując ekogroszkiem workowanym, można w piwnicy lub schowku zaopatrzyć się w dwa sorty opału, z których:
- pierwszy, o niższej wartości energetycznej, sprawdzi się zwłaszcza w porze letniej,
- drugi, o wyższej wartości energetycznej, sprawdzi się w porze zimowej.
U osób nabywających węgiel luzem, taki podział na ogół nie jest możliwy. Kupujący musiałby przygotować dwa odrębne składowiska, z których każde byłoby w miarę łatwo dostępne.
Ekogroszek workowany – łatwość transportu
Załóżmy, że zamawiamy workowany ekogroszek z dostawą do domu. W ten sposób znacznie upraszczamy procedurę rozładunku opału na posesji, ale też ułatwiamy przewóz ładunku, co przekłada się na szybszą dostawę. Węgiel można łatwo umieścić na palecie i zabezpieczyć na czas dojazdu. Jeśli kupujący dysponuje miejscem na posesji, w którym można składować opał, wcale nie trzeba przenosić go do piwnicy. Tak, jak mówiliśmy wcześniej, w pojedynczym opakowaniu mieści się aż 25 kg węgla. To wystarczająco dużo, by zasilić kocioł pracujący w trybie letnim przez jeden dzień lub więcej. Tym samym, zamawiając ekogroszek w worku, nie musisz dysponować piwnicą. Wystarczy zaopatrzyć się w zapas kilkunastu worków i usytuować je w pewnym oddaleniu od kotła, aby nie stwarzać zagrożenia pożarowego. Co kilka dni można uzupełniać zapas, a gdy temperatura spadnie poniżej zera, warto mieć w pobliżu kotła kilka worków więcej.
Uwaga! Nie wyrzucajmy wszystkich worków z węglem. Zachowajmy przynajmniej jedną sztukę, aby w przyszłości móc porównywać konkretne rodzaje opału i dobierać na tej podstawie optymalny ekogroszek.
Reasumując, po przeczytaniu niniejszego tekstu łatwo wywnioskować, że w przypadku takiego opału jak workowany ekogroszek, cena nie gra dużej roli. Na marginesie chcemy też dodać, że wybierając nasz sklep, masz do dyspozycji sprawdzony opał o bardzo dobrych parametrach i to w bardzo korzystnych cenach.