Dlaczego warto kupować ekogroszek latem?
Zakup ekogroszku w porze letniej, może wydawać się czymś abstrakcyjnym. W końcu czerwiec, lipiec, sierpień oraz wrzesień to miesiące, w trakcie których większość z nas optymalizuje budżet pod kątem wakacyjnych wyjazdów. Czy zatem warto kupować opał poza sezonem grzewczym? Perturbacje ostatnich lat nauczyły nas, że tak. I co najważniejsze, kwestie cen i logistyki nie są jedynymi przyczynami, dla których warto to zrobić.
Cena, czyli dlaczego ekogroszek warto kupić latem?
Jednym z głównych powodów, dla których warto kupić ekogroszek latem, jest oczywiście jego cena. Obecnie za jedną tonę trzeba zapłacić około 1400 – 1700 złotych. Podajemy tutaj pewne widełki, ponieważ mówimy o różnych sortach opału, różniących się przede wszystkim wartością kaloryczną, ale też zawartością siarki i popiołu.
W porze zimowej cena ekogroszku może wzrosnąć nawet o kilkaset złotych. Skąd te różnice? Cóż, wszystkiemu „winien” jest wolny rynek. Na cenę statystycznego worka opału wpływ ma przede wszystkim:
- lokalizacja składnicy,
- koszt transportu,
- dostępność produktu.
Oznacza to, że osoby, które spóźnią się z zakupami, mogą sporo stracić, jeśli decydują się na zakup ekogroszku za jednym razem na cały rok.
Jesienne problemy logistyczne — kłopot całej branży opałowej
Zakup węgla późnym latem, jesienią, a nawet zimą, może postawić kupującego w trudnej sytuacji. Już teraz w niektórych składach trzeba czekać nawet kilka tygodni na dostawę ekogroszku. We wrześniu i w październiku problem ten będzie narastał. Właściciel gospodarstwa domowego, który zamówi ekogroszek z dostawą, może być obsłużony nawet po miesiącu. Dotyczy to zwłaszcza ekogroszku pozyskiwanego spoza granic naszego kraju. Zależność ta wynika z prostej przyczyny — jako kraj nie mamy wpływu na przebieg łańcuchów dostaw surowca z takich krajów jak Australia, Kolumbia lub Kazachstan.
Niestety, na polskim rynku również nie jest dobrze. Wystarczy przypomnieć sobie, co jeszcze w zeszłym roku działo się na stronie państwowego koncernu. Utrudniony, a nawet w pewnym stopniu reglamentowany dostęp do opału był dobitnym przykładem tego zjawiska. Kupując opał latem, mamy duże szanse na przygotowanie niezbędnych, zimowych zapasów bez większych perturbacji.
Nieograniczona możliwość wyboru
Zakup ekogroszku w porze letniej to także korzyść czysto praktyczna. Mniejsze obciążenie kanałów logistycznych i większa dostępność opału na rynku sprawia, że właściciel kotła może sam dobierać optymalny dla siebie ekogroszek pod kątem jego właściwości opałowych. Bądźmy szczerzy, w porze letniej mamy do dyspozycji opał:
- pochodzący z zaufanych źródeł,
- o zróżnicowanej charakterystyce energetycznej,
- workowany, którego dostarczenie jest znacznie łatwiejsze.
Zauważmy, że w czasach pandemii, kiedy to dostęp do opału był mocno utrudniony, ekogroszek workowany był jednym z najbardziej poszukiwanych rodzajów węgla. Jego brak oznaczał, że klienci musieli często zadowalać się alternatywą w postaci worków Big Bag lub opału dostępnego luzem. W praktyce wiązało się to z:
- koniecznością zaaranżowania dużej, wolnej przestrzeni w piwnicy,
- utratą części ekogroszku, gdyż dostawy luzem zawsze wiążą się z pewnymi stratami,
- wysiłkiem, gdyż węgiel do piwnicy trzeba jak najszybciej wrzucić,
- ryzykiem poniesienia straty, gdyż zweryfikowanie ilości opału luzem jest praktycznie niemożliwe.
Poza tym ekogroszek workowany jest najczęściej dostępny na gotowych paletach, które zajmują niewiele miejsca, są łatwe w rozładunku i mogą być pozostawione przez dostawcę w dowolnym punkcie posesji. Niestety, tego samego nie da się zrobić z opałem sprzedawanym luzem.
Letnie zakupy a parametry ekogroszku
Mało kto wie, że lato to najwłaściwsza pora roku, jeśli chodzi o właściwości kupowanego ekogroszku. Jak każdy opał, również i on ma pewne tendencje do dyfuzyjnego wchłaniania wilgoci z otoczenia. Węgiel pozostawiony przez wiele miesięcy na składzie przyjmuje najwięcej wilgoci w miesiącach jesiennych i zimowych. To oznacza, że suchy ekogroszek można na ogół kupić przede wszystkim latem, tudzież na przełomie wiosny i lata.
Jaki ma to wpływ na Twój kocioł? Dzięki ekogroszkowi o odpowiednim stopniu wilgotności:
- kocioł pracuje efektywniej, gdyż nie potrzeba tak dużo energii na odparowanie związanej w opale wilgoci,
- w palenisku (popielniku) znajduje się mniej popiołu,
- dopasowanie optymalnych ustawień sterownika jest znacznie łatwiejsze,
- istnieje mniejsze ryzyko, że kocioł samoistnie zgaśnie.
Co zrobić, aby tanio kupić opał?
Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu osób jednorazowy zakup ekogroszku może być zbyt dużym obciążeniem (zarówno logistycznym, jak i finansowym). Dlatego przygotowaliśmy dla Państwa miniporadnik, dzięki któremu można sporo zaoszczędzić na zakupie węgla.
- Ekogroszek można kupować nie tylko latem, ale też wczesną wiosną. Nadszarpnięte po zimie zapasy można uzupełnić np. w marcu, kiedy podaż ze strony rynku jest niewielka, a cena opału zaczyna spadać.
- Wiosną można zakupić ekogroszek o niższej wartości kalorycznej. Polecamy przygotowanie dwóch miejsc składowania dla opału o wartości 27 – 29 MJ oraz 24 – 26 MJ/kg. Wiosną latem, gdy kocioł zasila wyłącznie obwód C.W.U., nie ma potrzeby zakupu wysokoenergetycznego opału.
- Oszczędzać opał można nie tylko poprzez obniżenie temperatury na sterowniku pokojowym. Dobrym rozwiązaniem jest wydłużenie trybu nocnego o 2 – 3 godziny w porze wieczornej, gdy dom jest już rozgrzany. Tym samym możemy w miesiącu zaoszczędzić nawet kilka worków.
- Warto zwrócić uwagę na promocje i rabaty. Jest ich sporo zwłaszcza w okresie letnim. Warto też poszukać sprzedawców, którzy oferują opał z dowozem w cenie.
- Koniecznie kupujmy ekogroszek w workach. Zgodnie z tym, co napisaliśmy wcześniej, opał kupowany luzem często przesypuje się do sąsiadów (np. na wąskich działkach) lub pozostaje w gruncie. Straty te mogą sięgnąć nawet równowartości kilku worków ekogroszku!
I jeszcze jedno — postawcie na sprawdzonych dostawców. Kupując węgiel u nas, macie pewność, że ilość dostarczonego opału jest zgodna z zamówieniem. Stale też dbamy o to, aby jak najszybciej dostarczyć zamówiony ekogroszek do klienta.